10 nasvetov za potovanje s psom


Objavljeno 18.07.2017

Poletne počitnice so za marsikaterega posameznika, družino in psa povezane z daljšimi potovanji v avtomobilu. Prav zato smo pripravili 10 nasvetov, ki vam bodo krajše ali daljše potovanje kar se da olajšali in vas pripravili na morebitne izzive na poti.

Obiščite veterinarja
Če pes že dlje časa ni bil pri veterinarju, ga na obisk naročite še pred (daljšim) potovanjem. Tako boste zagotovili, da bo ustrezno cepljen, veterinar pa vas lahko opozori na različne nevšečnosti, ki lahko doletijo vašega psa na ciljni destinaciji in kako se jim izogniti. V kolikor vaš pes jemlje zdravila, teh nikakor ne pozabite. Zelo priporočljivo se je pozanimati tudi o morebitnem veterinarju na ciljni lokaciji in si zapisati njegov kontakt.

Načrtovanje poti
Pri načrtovanju poti upoštevajte, da tako pes kot voznik potrebujeta reden počitek in odmor. Pes bo potoval udobno in veselo, če bo imel redne priložnosti, da se olajša in sprehodi, sploh v novem okolju. Vsaj vsake 4 ure vožnje z avtomobilom naredite 15- do 30-minutni postanek. Preverite tudi, ali so na vaši poti morebitne živalim prijazne atrakcije (pasji park ipd.).

Pozanimajte se o vremenu
Spremljanje vremena vam bo v pomoč pri načrtovanju poti. Dež in slabo vreme lahko znatno upočasni vaše potovanje ali celo povzroči kakšno naravno nesrečo (poplave, požari, potresi itd.). Vremensko napoved upoštevajte tudi pri pripravi stvari za vašega psa. Poleti potrebuje več osvežitve in hladilne blazine, pozimi pa ga velja obleči.

Počitnikujte na živalim prijaznim mestom
Ko ste zaključili z načrtovanjem poti, lahko začnete z načrtovanjem namestitve. Vsi hoteli ne sprejemajo živali, prav tako ne zasebniki, celo kampi imajo pogosto različne omejitve. Vsekakor s hotelom, zasebnikom ali v kampu pred prihodom preverite, kakšne so njihove politike in pravila glede živali, prav tako ne pozabite vprašati za morebitna doplačila za bivanje živali. Nekateri ponudniki namestitev imajo te informacije sicer objavljene tudi na spletnih straneh. Če lahko, vzemite s seboj psu poznano blazino, na kateri spi.

Skrb za psa ob daljši odsotnosti
V kolikor boste na ciljni destinaciji dlje časa odsotni, denimo, da obiščete konferenco, se udeležite poroke ipd., velja psa oddati v oskrbo. Preverite, ali so tovrstne storitve na ciljni lokaciji na voljo. Vsekakor pa psa v njemu neznanemu okolju ne velja pustiti povsem samega.

Poskrbite za ustrezen prevoz
Ob daljših potovanjih z avtomobilom je treba skrbeti tudi za varnost. Najvarnejše, za vas in za psa, bo, če je ta med potovanjem zaprt v varnostno certificirani kletki.

Pakirajte tudi za psa
Strokovnjaki priporočajo, da stvari, ki jih potrebuje pes, spakirate ločeno od lastnih stvari, saj jih boste tako hitreje in lažje našli. Pri pakiranju razmislite o krajih, ki jih boste obiskali in morebitnih potrebah psa. Vsekakor pa spakirajte svežo vodo in hrano za psa, posodo za hrano, kakšno priljubljeno igračo, morebitna zdravila in zaščitno obleko, sončno kremo in odganjalec mrčesa, povodec, odejo, krtačo, šampon ter vrečke za iztrebke.

Preverite informacije na ovratnici
Če se pes na potovanju izgubi, ga želite kar najhitreje najti. V kolikor so podatki na njegovi ovratnici zastareli, ali pa je na njih naveden vaš hišni telefon (vas pa ni doma), vam to bore malo pomaga. Priporočamo, da na ovratnico psa napišete svojo mobilno številko (v mednarodni obliki).

Priprava na potovanje
Številnim psom je med daljšimi prevozi z avtomobilom slabo. Zato velja psa nahraniti več ur pred odhodom, tik pred odhodom pa odpeljati na daljši sprehod, da bo pripravljen na počitek.

Ohranite rutino
Čeprav boste na dopustu težje počeli vse tako kot doma, se velja vseeno držati ustaljenih navad. Ko prispete na ciljno lokacijo, hranite in sprehajajte psa po istem urniku, kot to počnete doma. V kolikor vam čas dopušča, po daljši vožnji psa peljite na daljši sprehod.

In seveda uživajte na dopustu s svojim kosmatincem.