Nevarne rastline za štirinožce


Objavljeno 09.05.2017

Poznamo kar nekaj rastlin, ki jih najdemo v skoraj vsakem domu ali na vrtu, a ne vemo, da so nevarne tako za naše zdravje kot za zdravje naših hišnih ljubljenčkov. Zato bodite pazljivi, če imata na vrtu spodaj omenjene rastline. Psi namreč grizejo rastline, tudi rože in grmičevje, kadar jim je dolgčas oziroma, ko jim rastejo zobje.

Med najbolj nevarnimi rastlinami je Glicinija. Strupeni in zelo nevarni so vsi deli rastline. Zelo strupen je tudi Rdeči naprstanec. Zaužitje katerega koli dela te rastline v blagih primerih povzroči slabost, v hujših pa celo zastrupitev in odpoved organizma. Stalnica na naših vrtovih, hortenzija, vsebuje cianid, zato ob zaužitju cveta ali drugih delov rastlin pride do zastrupitve, srbenja kože, slabosti. V primeru, da ne zaužijemo protistrupa, lahko povzroči komo in odpoved krvnega obtoka. Med zelo nevarne rastline štejemo tudi šmarnice. Zelo strupeni so njeni rdeči plodovi, ki dozorijo septembra, prav tako tudi cvetovi in listi, ki ob zaužitju povzročajo drisko in bruhanje, v hujših primerih tudi smrt. Zaužitje rastlinskih delov Flamingovca lahko povzroči oteklino in opeklino v prebavnem traktu, otekanje sluznice pa lahko pripelje do zadušitve.

Krizanteme povzročajo srbenje kože in otekline, pogosto se zasadijo z namenom, da bi odganjale zajce, ki se je zaradi njene toksičnosti izogibajo. Strupeni so tudi vsi deli Oleandra. Rastlina vpliva na srčni utrip. Zastrupitev lahko pripelje do srčnega zastoja. Fikus lahko ob stiku s kožo povzroči otekanje in srbenje. Rododendroni in azaleje povzročajo ob zaužitju bruhanje, kožne izpuščaje, glavobol, zamegljen vid in oslabelost mišic. Zaužitje cvetov narcise lahko izzove krče, drisko in bruhanje, v skrajnih primerih vpliva tudi na delovanje srca.