Tudi psi se žal starajo


Objavljeno 07.11.2017

Staranje psa prinese s sabo spremembe, ki jih moramo pričakovati in psu pomagati, da se na te spremembe čim lažje prilagodi. Načeloma velja, da se psi večjih pasem hitreje postarajo in dosežejo nižjo življenjsko starost kot psi majhnih in pritlikavih pasem.

S staranjem se metabolizem upočasni, pes je tudi manj aktiven in njegove potrebe po kalorijah se zmanjšajo. Če psa še vedno hranimo tako, kot smo ga v njegovi mladosti, obstaja velika verjetnost, da se bo zredil. Hrano pri starejših psih je treba prilagoditi, saj v tem obdobju potrebujejo več vlaknin in manj maščob. Priporočljivo je tudi, da jim dodajamo vitaminske pripravke.

Katere so najpogostejše težave starejših psov?

  1. Artritis – psu začnejo zatekati sklepi, kar mu povzroča bolečine. Zato tudi ne morejo več teči naokoli tako kot v mlajših dneh. Težko hodijo po stopnicah ali skočijo v avto, pozimi so radi na toplem.
  2. Problemi s srcem – z leti začne srce delovati slabše in prečrpa manj krvi kot nekoč.
  3. Bolezni jeter in ledvic- ledvice delujejo slabše zaradi sprememb na njih ali kot posledica slabšega delovanja srca, ki ledvicam pošilja manj krvi.
  4. Bolezni zob – že pri starosti 3 let ima 80 % psov težave z zobmi ali dlesnimi, zato so bolezni ustne votline najpogostejša sprememba, ki jo opazimo pri starejših psih.
  5. Problemi z vidom in sluhom – z leti opešata vid in sluh, vendar ju pes nadomesti z dobrim vohom, ki ga običajno spremlja do konca življenja.
  6. Nespečnost – starejši psi imajo potrebo po pogostejšem odvajanju vode, zato ponoči slabše spijo.
  7. Sprememba kože in dlake – psi z leti posivijo, posivi tudi dlaka okoli smrčka in oči. Koža postane suha in izpostavljena različnim okužbam.

Staranje je normalen, naraven proces in ni razloga, da bi starejšega psa obravnavali kot bolnika. Naša skrbna in ljubeča nega, mu bosta pomagala, da bo čim dlje ostal zdrav in vesel