Tudi psom je poleti (pre)vroče!


Objavljeno 04.07.2017

Visoke poletne temperature ne mučijo le ljudi, temveč tudi njihove najboljše prijatelje. Zavedati se moramo, da so psi prav tako občutljivi na poškodbe in bolezni, povezane z vročim vremenom, kot so vročinska kap in opekline. Najhujša med njimi je seveda vročinska kap, ki lahko povzroči okvare organov, napade, poškodbe možganov, krvavitve, slepoto in celo smrt.

Vročinska kap in izčrpanost sta nevarni vsakemu psu. Vročinska izčrpanost velja za zgodnjo fazo, ko se začne pes pregrevati. Odpravimo jo lahko relativno enostavno, a moramo ukrepati takoj in zmanjšati telesno temperaturo živali ter ji preprečiti morebitno nadaljnje gibanje in napor. Simptomi toplotne izčrpanosti lahko vključujejo drisko, slabost in bruhanje, hitro zaspanost, pri večini pasem psov ob previsoki toplotni obremenitvi pordi tudi koža v ušesih. Kako ukrepati? Psu takoj omogočimo ohlajanje v hladnejšem prostoru, npr. v kleti ali bližini ventilatorja, ponudimo mu svežo vodo. Zelo priporočljivo je, da njegovo kožo očistite z mlačno vodo in pustite, da se posuši na zraku.

Do vročinske kapi pride, ko mehanizmi v telesu psa ne morejo držati temperature v varnem območju. Psi se namreč ne znojijo, globoko dihanje prav tako ne more popolnoma ohladiti psa, ko se ta pregreje. Normalna telesna temperatura psa je med 37 in 39 stopinj Celzija, medtem ko je temperatura nad 41 stopinj Celzija za psa lahko že usodna in zahteva takojšnjo veterinarsko pomoč. Znaki vročinske kapi vključujejo hitro dihanje, svetlo rdeč jezik, rdeče ali blede dlesni in debelo ter lepljivo slino. Pregret pes lahko kaže depresijo, šibkost in omotico, bruha – včasih v kombinaciji s krvjo, drisko, šokom in celo nezavestjo.

Srčne bolezni, debelost, starost ali problemi z dihanjem povzročajo psom večje tveganje, pri teh živalih so lahko v poletni vročini celo normalne aktivnosti škodljive. Psi s krajšimi gobčki, kot so pugi ali buldogi, se težje odvajajo svojo telesno temperaturo in težje prenašajo vročino. V to skupino spadajo angleški in francoski buldogi, bokserji, bernardinci itd.

Kako v poletni vročini poskrbeti za psa?

Predvsem bodite pametni in proaktivni! Ob upoštevanju teh nasvetov vam bo pes še kako hvaležen.

  • Ob visokih temperaturah okolice psu ne pustite, da se giblje po vročih površinah, npr. asfaltu ali betonu. Ker je blizu tal, se njegovo telo hitro ogreje, vroča podlaga pa lahko povzroči tudi opekline na občutljivih blazinicah tac. Hojo znižajte na minimum.
  • Psu privoščite poletno striženje, saj skrajšana dlaka lahko prepreči pregrevanje. Nikoli psa ne pobrijte do kože, pes vendarle potrebuje nekaj dlake, ki predstavlja plast zaščite pred sončnimi žarki. Ti lahko tako kot človeka opečejo tudi psa.
  • Psu vedno zagotovite dostop do sveže vode in sence. Poleti živali potrebujejo več/veliko hladne vode.
  • Ob visokih temperaturah omejite količino gibanja, ob sprehodu pa psu ne nadenite nagobčnika, saj ta zavira njegovo sposobnost hlajenja.
  • Mnogi psi v poletni vročini uživajo v plavanju, pljuskanju v bazenu, ali škropljenju z vodo, saj jim to pomaga znižati telesno temperaturo.
  • Nikoli ne puščajte svojega ljubljenčka v parkiranem avtomobilu, tudi če parkirate v senci, ali nameravate biti odsotni le nekaj minut. Temperatura v notranjosti avtomobila lahko v samo nekaj minutah doseže pečico temperature, pogosto nad 50 stopinj Celzija. Tudi hiter opravek se lahko spremeni v nesrečo, ki bi lahko bila usodna za vašega ljubljenčka.