Zgodnja socializacija psov


Objavljeno 13.02.2018

Zgodnja in temeljna socializacija je zelo pomembna za rast in srečo vašega psa. Pozitivne izkušnje v prvih mesecih življenja v različnih novih situacijah, z novimi ljudmi in živalmi, so ključnega pomena, da se vaš ljubljenček počuti varnega in ljubljenega. Kaj pa, če mladiček ne gre brezskrbno čez proces zgodnje socializacije? Kako bo to vplivalo nanj, ko postane odrasel pes?

Strah
Pes, ki ni bil izpostavljen novim pozitivnim izkušnjam, bo verjetno postal pes, ki se boji skoraj vsega novega.

Živčnost
Pes, ki ni bil poučen o osnovnih ukazih in vajah, se bo verjetno počutil neprijetno pri ščetkanju, kopanju in podobno. Če psa že v prvih tednih življenja niste navadili na redno striženje nohtov ali redno nego dlake, lahko to sčasoma postane misija nemogoče.

Anksioznost v prisotnosti ljudi
Eden najpomembnejših korakov v socializaciji psov je spoznavanje mladičev z različnimi tipi ljudi, na primer z otroki, moškimi z brado, moškimi s klobuki … Če mladiček nima priložnosti, da bi se srečal z različnimi ljudmi in je vajen samo vas, bo na vsakega novega človeka najverjetneje reagiral z lajanjem.

Nelagodnost v prisotnosti drugih psov
Vsi želimo, da se naš pes razume z drugimi predstavniki svoje vrste. Zgodnja socializacija z drugimi psi je ključnega pomena za sprejetje »pasjega jezika«. Če se pes ne igra z drugimi psi se lahko zgodi, da bo pozneje signal kakšnega psa napačno razumel in nanj agresivno odreagiral.

Ko dobite mladička, je zato zelo pomembno, da mu namenite dovolj časa. Postopoma ga izpostavljajte različnim virom hrupa, spoznavajte ga z različnimi tipi ljudi in mu pokažite različne predmete v svojem domu. Vendar imejte v mislih, da uspeh socializacije ni v številu treningov, temveč v številu pozitivnih izkušenj. Zato je zelo pomembno, da psa ne silite v neznane situacije, saj ima to lahko prav nasprotni učinek od želenega.